|
Főoldal
2020. augusztusától a vasárnapi szentmisék 10:15 perckor kezdődnek!
Gyónási lehetőség a nyírszőlősi római katolikus templomban: A vasárnapi szentmisék után. Kérjük, hogy gyónási szándékát a szentmise előtt jelezze a sekrestyében! . . Kedves Látogató! Szeretettel köszöntünk a Nyírszőlősi Római Katolikus Egyházközség honlapján.
A nyírszőlősi római katolikus templom története
Az Öreg nyírszőlősi hívek elbeszélése szerint, az 1900-as évek elején, a legnagyobb dombtetőn álló, akkor még torony nélküli kápolnába jártak a görög és római katolikus hívek szentmisére. Az egyik évben – még az első világháború előtt – a kápolna tetőzete leégett. A római katolikus hívek elhatározták, hogy saját templomot fognak építeni. 1912 után egy igazgatói lakás és 3 tanterem épült Nyírszőlősön. Az egyik teremben fából készült eltolható fal mögött volt az oltár és itt hallgatták a szentmiséket a római katolikus hívek. A kótaji római katolikus papok jártak át misézni. Az 1950-es évek első felében a hívek pénzén az akkori káplán Káldi György vett egy falusi házat kerttel együtt. 1955-ben a kótaji plébániára egy új kántor-káplán került Buczkó Lajos személyében. Ő járt át kerékpáron Nyírszőlősre hitoktatni és misézni. Ekkor ismét előtérbe került a templom építése. 1956 február hónapban a pap és néhány képviselőtestületi tag Bodrogkeresztúrba mentek és fagyálló mészkövet vásároltak. 1956 április 4-én Buczkó Lajos végleg letelepedett az egyházközség házába, amely a jelenlegi plébánia épülete. A hívek adományaiból, külföldi és belföldi segélyekből valamint a Főhatóság támogatásával 1957 március 12-én megtörtént az első kapavágás, mellyel kezdetét vette a templomépítés. A tervrajzokat Jost Ferenc építész főmérnök készítette, majd halála után Barucha József építészmérnök vezette tovább az építés munkáját. Az alapkövet – szentmisével egybekötött ünnepélyes keretek között – 1957 április 22-én helyezték el a főbejárat alatt. A templom építését 4 részletben tervezték: alapozás (1957), falfelhúzás (1958), tető alá hozás (1960), vakolás (1960). A termésköveket valamint a több mint 70 ezer darab első osztályú téglát – melyet Tiszavasváriban vásároltak kalandos körülmények között – a sóstóhegyi állomásról tajigákkal húzták a nagy homokos utakon a férfiak. 1960 október 16-án volt a templom benedikálása, melyet Főtisztelendő Rozsály Menyhért érseki helynök atya végzett papi segédlettel. A templom Szent István tiszteletére lett fölszentelve. 1973 augusztus 27-én készült el a harangállvány. Az új helyén 1973 október 11-én szólalt meg a harang. Az 1970-es években a templombelső újra lett festve, új padok, új oltárok készültek a mai liturgiának megfelelően. 1975-ben plébániai rangra lett emelve a volt fília, Nyírszőlős. A szentélyt díszítő falfestményt Szilágyi János festőművész tervei alapján 1978 június 14-19-ig Szilágyi András és Domokos, az időközben elhunyt festőművész fiai készítették. A falfestmény Krisztus feltámadását ábrázolja, a megdicsőült Jézust, az őt körülvevő angyalokat és az üres sírhoz érkező asszonyokat és apostolokat. Az 1980-as években a templom bal oldalán egy hittanterem és egy raktárhelység került kialakításra. A Nyírszőlősi Római Katolikus Egyházközség jelenleg a kótaji plébániához tartozik.
Sokáig talán azért lesz kedves a nyírszőlősi római katolikus híveknek templomuk, mert sok gyermek és sok felnőtt vett és vesz részt még ma is a templomnak és a templomkertnek az építési munkáiban, szebbé tételében, rendezésében és még többen járultak és járulnak hozzá adományaikkal.
Készült 2008.05.29-én az 1998.04.19-i írás alapján mely Vereczkei Magdolna és Riegel László egyházközségünk volt tagjai valamint Buczkó Lajos, Fekete István és Bohán Béla volt plébánosaink emlékirataiból merített. |
A honlap üzemeltetője a Nyírszőlősi Római Katolikus Egyházközség. A honlap karbantartója: Hódi Miklós (hodi@t-online.hu) E-mail címünk: nyirszolosromkat@gmail.com A honlap az (em) ecclesia segítségével készült. Sablon: © katolikus.hu © (em), 2007-2008. - emecclesia.hu
|